2. Etapa

2017   Fryšták – Havířov – Ostrava   168 km

Toto je předběžná mapa 2. etapy závodu naplánovaná na rok 2017 v termínu 29.  září až 1. října.

Trasa závodu povede po turistickém značení napříč Hostýnsko – vsetínskou hornatinou a Moravskoslezskými Beskydy, kde nebude nouze o výškové metry, které budeme muset zdolat. Celkem nás čeká vystoupat i sestoupat takřka 6 km! Poté nás čeká klidnější terén v podobě Podbeskydské pahorkatiny přes Havířov až do Ostravy, kde je cíl této etapy.

 

Vzpomínka na akci:

Bosco run 2017

„A o co jako jde, když to není úplně normální závod?“

„No… Běží se asi 168 kilometrů, víš? Ale neběžíš to celé sama. Vyjde na Tebe tak pětina. Ale nesmí ti vadit, že třeba poběžíš i v noci, a když neběžíš, tak popojíždíš se zbytkem týmu v autě. Běží se to celé jako štafeta, chápeš? Jo, a pokud budeš bloudit, naběháš asi o něco víc. Na letošek vychází etapa Ostrava – Havířov – Fryšták,“ vysvětlil mi Honza.

„Aha. To zní skvěle. Do toho jdu,“ odpověděla jsem bez zamyšlení a snad ne ukvapeně. Vzápětí následovaly pochyby o dostatečnosti vlastní fyzické kondice a orientačního smyslu.

Nějaký týden před startem jsem již věděla mnohem víc informací: Bosco run je akce, jejíž myšlenkou je oběhnout v letech 2016 až 2023 česká salesiánská střediska formou závodu týmů. Každý rok byla naplánována jedna etapa. Letošní úsek měřil 168 kilometrů a jeho trasa vedla ze Salesiánského střediska v Ostravě do Domu Ignáce Stuchlého ve Fryštáku. Super, spousta kopců! Za organizací samotného závodu pak stojí skupina Heart Outsiders.

V pátek 29. září 2017 se v Ostravě schází celkem tři týmy. A cíl byl jasný. Snad spíš než získání traťových rekordů propagace myšlenek Dona Bosca. Po společné modlitbě v 17 hodin je odstartováno a první závodníci jsou na trase svého úseku směr Havířov. Logistiku a místa předání vlaječky s logem závodu si zajišťuje každý tým sám. Vítězný tým to nebude mít jednoduché. Musí nejrychleji běžet, nejlépe zvládnout převýšení skoro 6 000 metrů, mít nejrychlejší štafetovou předávku a nejméně bloudit. Zatím moc nepřemýšlím nad tím, že noc z pátku na sobotu bude dlouhá, probdělá a z mého pohledu skvělá…

Organizátorům patří můj velký obdiv a poděkování. Závod probíhal bez komplikací a za naprosto jedinečné atmosféry. V sobotu dorazily do cíle týmy v následujícím pořadí:

  1. Adam už to doběhne (cílový čas 17 hodin 52 minut)
  2. Heart Outsiders (cílový čas 18 hodin 5 minut)
  3. 4ák běží (cílový čas 18 hodin 42 minut)

 

Markéta