1. Etapa

2016   Brno – Zlín – Fryšták   195 km

Toto je aktuální etapa naplánovaná na termín 9. až 11. září.

Trasa závodu povede po turistickém značení skrz úrodný kraj, kde slovo víno, kroj a zbožnost je stále ještě součástí života – přes Slovácko. První kilometry z Moravské metropole zamíří do malebného kraje Pálavy a dále přes známé vinařské oblasti až na hrad Buchlov. Odtud budeme pokračovat přes pohádkovou vrchovinu Chřiby, poutní místo Velehrad až do Zlína. Cíl první etapy je ve Fryštáku, kde pod vedením P. Ignáce Stuchlého bylo v roce 1927 započato české salesiánské dílo.

 

Vzpomínka na akci:

Bosco run 2016 za námi, ať žije Boscorun 2017!

Pátek 9. září 2016 kolem 16 hod. Neobvyklý pohyb sportovně oděných lidí před Salesiánským střediskem v Brně Žabovřeskách dává tušit, že se něco chystá. Zase nějaká akce, přemítají kolem jdoucí a na otázku o co jde, sportovci hbitě odpovídají: „Tož za chvílu běžíme do Fryštáku!“

Seriál osmi štafetových závodů kolem České Republiky přes Salesiánská střediska právě započal. Po společné mši svaté a požehnání od otce Jirky Baláše jsme nastoupeni na startovní čáře fotbalového hřiště před oratoří. Zaznívá startovní trumpeta a dav rychlých nohou se dává do pohybu vstříc 195 km dlouhé pouti skrz úrodný kraj, kde slovo víno, kroj a zbožnost jsou stále ještě součástí života – přes Slovácko. První kilometry z Moravské metropole míří do malebného kraje Pálavy a dále přes známé vinařské oblasti až na hrad Buchlov. Odtud dále přes pohádkovou vrchovinu Chřiby, poutní místo Velehrad, skrz Zlín až do Fryštáku, kde pod vedením P. Ignáce Stuchlého bylo v roce 1927 započato české salesiánské dílo.

Tři týmy běžců se utkávají ve dne i v noci, za horkého slunce i chladného rána. Devatero kopců a devatero řek zcela prověřuje naše síly a zvolenou taktiku. Dlouhá asfaltka i hustý les nekompromisně naděluje všem stejně a s šibalským úsměvem rozdává bolavá lýtka a upocená trika. Počáteční nadšení střídá únava a skutečná dřina. Mnozí si saháme na dno, ale vzájemná týmová podpora nás vždy zvedá zpět z prachu cesty. Bloudění jednotlivých týmů neustále míchá pořadím a o skutečné pozici jednotlivých běžců občas neví ani samotné týmy ani pořadatelé. Myslím, že nikdo z nás nečekal neustálé zvraty v pořadí týmů a ani to, že doběhneme „těsně“ za sebou. Vítězem letošní etapy se stal Brněnský tým s názvem „Adam už to doběhne“. Velmi mě potěšilo nadšení a celkově přátelská atmosféra, která na celé trase panovala. Nechyběl však ani sportovní duch, který celou akci řádně okořenil a tak se nebojím shrnout akci do jedné věty. Byl to fofr :o)

Ve Fryštáku nás čekalo pěkné přivítání od samotného Ignáce Stuchlého „Staříčka“ a celou akci poté zakončil příjemně strávený večer u ohně. Myslím, že si všichni odnášíme převážně zážitky, na které budeme rádi vzpomínat.

Martin Friedl